Trumpas dvieilis pea coat paltas

Neatskiriama vyriško žieminio garderobo dalis

Daugiau nei 400 metų istorijos skaičiuojantis vyriškas trumpas paltas tapo tokia neatskiriama vyriško garderobo dalimi, kad net ir praėjus tiek daug laiko vis dar yra stilingas ir kabo beveik kiekvieno vyro spintoje.

Kokybiškas iš vilnos pasiūtas trumpas vyriškas paltas yra vienas pačių universaliausių vyriškų viršutinių drabužių, kurį galite dėvėti su įvairiais aprangos deriniais – nuo džinsų ir aulinių batų, iki kostiumo ir kaklaraiščio.

Šis klasikinis drabužis ne tik stilingai atrodo, tačiau ir yra ypač šiltas (jeigu pasiūtas iš storos kokybiškos vilnos) bei puikiai susidoroja su šalčiu žiemą. Vilkint šį paltą vėjuoti orai taip pat nebus tokie baisūs, nes kovai su jais idealiai tinka plati, atlenkiama apykaklė, kurią dažniausiai dar galima ir užsegti, tokiu būdų pilnai apsaugant kaklą nuo vėjo.

Pea coat istorija

Versijų apie tai, kada ir kur šis paltas atsirado, yra įvairių. Viena populiariausių teigia, jog tai įvyko dar XVI a. Nyderlanduose, kuomet šiuo drabužių pradėjo rengtis Olandijos jūrininkai. Šio palto pavadinimas – pea coat – yra kildinamas iš olandų kalbos žodžių pijjekker arba pijjakker, apibūdinančių švarką iš storo, mėlyno tvilo audinio.

Maždaug XVIII a. trumpas vyriškas paltas buvo pradėtas naudoti ir Didžiosios Britanijos Karališkajame jūrų laivyne, o 1731-ais metais buvo pirmą kartą paminėtas laivyno uniformos vadove. XIX a. trumpas vyriškas paltas tapo ir JAV Karinio jūrų laivyno uniforma.

Jūreivis vilki pea coat paltą

Pamažu šis drabužis, kaip, beje, ir dauguma kariuomenei sukurtų drabužių, išpopuliarėjo ir tapo prieinamas visiems, o juos kurti ir pardavinėti pradėjo net ir prabangūs prekių ženklai. Jūrų laivynas pea coat palto taip pat nepamiršo – daugelis jų šį paltą naudoją kaip uniformą dar ir dabar.

Trumpi vyriški paltai dabar

Pea coat paltų stilius ir konstrukcija išliko beveik nepasikeitę iki pat šių dienų. Parduotuvėse galite nesunkiai surasti tokių modelių, kuriuos palygnę su prieš 100 metų dėvėtais Karinio jūrų laivyno jūreivių paltais, ko gero nelabai ir atskirtumėte.

Pea coat paltai dažniausiai siuvami trijų skirtingų modelių.

Trumpas dvieilis paltas (pea coat)

Trumpas dvieilis pea coat paltas SUITSUPPLY
Trumpas dvieilis pea coat

Tai populiariausia šio palto versija – užsegamas dvejomis eilėmis sagų, trumpas, turintis aukštą, atlenkiamą ir dažnai užsegama apykaklę, kuri apsaugo kaklą nuo vėjo ir sniego. Tai universaliausias modelis iš visų, kurį galite lengvai priderinti prie įvairių aprangos kombinacijų – nuo džinsų iki kostiumo.

Ilgas dvieilis paltas (bridge coat)

Ilgas dvieilis pea coat paltas CHESTER BARRIE
Ilgas dvieilis pea coat

Sukurtas išskirtinai Karinio jūrų laivyno karininkams šis paltas nuo klasikinio modelio skiriasi savo ilgiu. Palto kirpimas, konstrukcija ir modelis yra toks pats, tačiau jis yra gerokai ilgesnis – siekia šlaunų vidurį, o, kartais, ir kelius. Šiuose paltuose taip pat neretai būna naudojamos žalvarinės sagos, kas jiems suteikia papildomo solidumo ir oficialumo.

Trumpas vienaeilis paltas (single-breasted pea coat)

Trumpas vienaeilis pea coat paltas SALLE PRIVÉE
Trumpas vienaeilis pea coat

Nors tradicinis pea coat paltas paprastai būna su dvejomis eilėmis sagų, tačiau retkarčiais galite surasti modelių, turinčių tik vieną sagų eilę. Tai labiau kasdieniai paltai, šiek tiek primenantys darbinius švarkus, todėl geriausiai dera su laisvalaikio apranga.

Kaip išsirinkti pea coat paltą

Pilkas raštuotas pea coat paltas TONELLO
Pilkas raštuotas pea coat paltas
Tamsiai pilkas pea coat paltas BOGLIOLI
Tamsiai pilkas pea coat paltas
Pilkas pea coat paltas SUITSUPPLY
Pilkas pea coat paltas
Tamsiai raudonas pea coat paltas VIVIENNE WESTWOOD
Tamsiai raudonas pea coat paltas
Tamsiai mėlynas pea coat paltas MACKINTOSH
Tamsiai mėlynas pea coat paltas
Šviesiai rudas pea coat paltas RALPH LAUREN
Šviesiai rudas pea coat paltas

Visų pirmą, atkreipkite dėmesį į palto sudėtį. Jei norite, kad jis būtų pakankami šiltas, paltą rinkitės tokį, kurio sudėtyje būtų bent 80% vilnos. Taip pat atkreipkite dėmesį ir į medžiagos storį, jei norėsite pea coat paltą dėvėti šaltesnėms žiemos dienomis.

Universaliausia spalva – tamsiai mėlyna. Tokios spalvos paltą tikrai lengvai priderinsite prie įvairios aprangos. Kaip alternatyvą galite rinktis tamsiai pilką ar juodą. Jei norite ko nors ryškesnio ar labiau išsiskiriančio, galite rinktis tamsiai raudoną ar raštais marginą modelį.

Kalbant apie dydį, reikėtų paminėti, kad trumpas dvieilis paltas turėtų būti pakankamai prigludęs prie kūno. Per didelis paltas atrodys kaip išaugtinis, o per mažas – varžys judesius ir bus nepatogus. Jei norite neprašauti su dydžiu, tuomet jį matuokitės, vilkėdami storesnį megztinį – tinkamo dydžio paltas turėtų būti prigludęs, tačiau nevaržyti judesių.

Kaip derinti prie aprangos

Ko gero geriausias būdas atskleisti šio palto istoriją ir paskirtį yra jūrinės tematikos įkvėpti aprangos deriniai. Storas, horizontaliomis linijomis margintas arba atlenkiamą kaklą turintis megztinis, suderintas kartu su šiuo paltu bei džinsais ar šiltomis kelnėmis ne tik atrodys stilingai, tačiau ir bus šiltas. O deriniui užbaigti puikiai tiks auliniai batai.

Pea coat paltas puikiai derės ir prie Business Casual aprangos, suteikdamas neretai kiek nuobodiems jos deriniams papildomo stiliaus, laisvumo ir kasdieniškumo. Tamsiai mėlynos ar pilkos spalvos paltus priderinti bus lengviausia, tačiau, kadangi tai yra viršutinis drabužis, paslepiantis po juo vilkimą aprangos sluoksnį, drąsiai galite rinktis ir ką nors įdomesnio – ryškesnės spalvos ar raštais margintą paltą.

Jei pea coat norėsite vilkėti ant švarko, tuomet pasirinkite kiek ilgesnį modelį, kuris pilnai uždengs po juo vilkimą švarką. Per trumpas paltas ne tik negražiai atrodys, tačiau ir negalės pilnai apsaugoti švarko nuo purvo, lietaus ar kitų aplinkos poveikių.

O ką jūs manote apie trumpą dvieilį paltą? Ar turite savo drabužių spintoje šį drabužį ir jį dažnai dėvite šaltojo sezono metu? Nepamirškite pasidalinti savo pastebėjimais komentarų skiltyje žemiau.


Komentarų nėra

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *