Black tie aprangos kodas

Ką rengtis, jei jus pakvietė į Black Tie renginį

Elegantiškas, solidus ir tvarkingas – Black Tie aprangos kodas jau daugiau nei 100 metų yra įsitvirtinęs vyrų aprangoje. Nors per tą laiką mada ir stilius pasikeitė tikrai ne vieną kartą, tačiau šis aprangos kodas išliko beveik nepakitęs iki pat šių dienų.

Tad, ką gi reikėtų žinoti jums ir kiekvienam etiketo paisančiam džentelmenui apie šį aprangos kodą, kad gavę pakvietimą į Black Tie renginį į jį atvyktumėte deramai pasipuošęs ir būtumėte pavyzdžių kitiems vyrams.

Kas yra Black Tie aprangos kodas?

Black Tie yra aprangos kodas yra skirtas vakare vykstantiems renginiams. Tradiciškai, nuo 18h vakaro arba tuomet, kai nusileidžia saulė. Įprastai, Black Tie apranga yra pasipuošiama baigiamajai renginio daliai. Taigi, jei renginys prasideda per pietus, o baigiasi po 18h vakaro ar jau sutemus, tuomet rengtis pagal šį aprangos kodą galite ir renginio pradžioje.

Black Tie yra vienas daugiausiai taisyklių turintis aprangos kodų. Dalies šių taisyklių laikytis privaloma griežtai, tačiau dalį jų taip pat galima interpretuoti pagal save, tokiu būdu sukuriant kiek kitaip atrodančius derinius, atitinkančius šį aprangos kodą.

Black Tie sudedamosios dalys

Black Tie aprangos kodas susideda iš pagrindinių ir privalomų aprangos dalių bei jas papildančių kitų aprangos dalių bei aksesuarų, kuriuos galite pasirinkti savo nuožiūra, tokiu būdu atitikdami aprangos kodo reikalavimus, tačiau pridėdami savo ansambliui šiek tiek išskirtinumo.

Švarkas (tuxedo/dinner jacket)

Juodas smokingas SUITSUPPLY
Juodas smokingas
Tamsiai mėlynas smokingas SUITSUPPLY
Tamsiai mėlynas smokingas
Pilkas smokingas SUITSUPPLY
Pilkas smokingas
Tamsiai raudonas Black Tie švarkas SUITSUPPLY
Tamsiai raudonas Black Tie švarkas
Rudas Black Tie švarkas SUITSUPPLY
Rudas Black Tie švarkas
Baltas Black Tie švarkas SUITSUPPLY
Baltas Black Tie švarkas

Jeigu Black Tie švarkas ir kelnės yra pasiūti iš tos pačios medžiagos ir yra viename komplekte, tuomet šis ansamblis yra vadinamas smokingu (tuxedo). Jei švarkas yra derinamas atskirai, tuomet jis yra vadinamas dinner jacket.

Nepriklausomai nuo to, kurį variantą jūs rinksitės, Black Tie švarkas privalo turėti tam tikras savybes, kurios jį skiria nuo įprastų švarkų:

 • Užsegamas viena saga arba dvieiliu užsegimu. Dvi sagų užsegimas nėra tinkamas – Black Tie švarkas turi būti užsegamas viena saga arba dvieiliu užsegimu.
 • Smailėjančiais (peak) arba šaliko formos (shawl) atvartais. Įkirpti (notch) atvartai šiam aprangos kodui nėra tinkami, kadangi yra per mažai formalūs.
 • Sagos ir atvartai dengi juodu šilku ar satinu. Pagrindinės švarko ir rankogalių sagos bei atvartai turi būti dengti natūraliu ar dirbtiniu šilku arba satinu.
 • Įleistos (jetted) kišenės. Uždėtinės kišenės ar kišenės su antkišeniais nėra tinkamos.

Nors smokingo švarkus dažniausiai galima pamatyti juodos arba tamsiai mėlynos spalvos, tačiau, jei norite kiek labiau išsiskirti iš minios, galite rinktis ir kitų atspalvius. Vasaros metu puikia alternatyva tampa dramblio kaulo ar kreminės spalvos švarkas, o rudenį bei žiemą – tamsesni, rudi, žali, mėlyni, pilki ar raudoni atspalviai.

Black Tie švarkai paprastai būna siuvami iš šukuotinės vilnos, tačiau vasarai skirtuose švarkuose gali būti naudojamas ir linas, medvilnė ar šilkas. Tuo tarpu šaltuoju metų laiku rasite švarkų, pasiūtų iš aksomo.

Kelnės

Juodos Black Tie kelnės SUITSUPPLY
Juodos Black Tie kelnės
Tamsiai mėlynos Black Tie kelnės SUITSUPPLY
Tamsiai mėlynos Black Tie kelnės
Pilkos Black Tie kelnės SUITSUPPLY
Pilkos Black Tie kelnės

Black Tie kelnės taip pat turi kelis skiriamuosius elementus, kurie jas išskiria iš kitų kostiuminių kelnių:

 • Neturi kilpų diržui. Black Tie kelnės niekuomet nėra mūvimos su diržu, todėl jos neturi kilpų, skirtų jam įverti. Kai kurie modeliai turi šonuose nedidelius dirželius, kuriais galima reguliuoti jų plotį.
 • Turi šilko ar satino juostą šone. Ant išorinės kelnių siūlės turi būti prisiūta juoda šilko, dirbtinio šilko ar satino juosta.

Perkant smokingo kelnes atskirai nuo švarko jos turėtų būti juodos arba tamsiai mėlynos midnight blue spalvos. Jei jos yra viename komplekte kaip ir švarkas, tuomet jos turėtų būti tokios pačios spalvos, medžiagos ir rašto kaip ir smokingo švarkas.

Marškiniai

Klostuoti Black Tie marškiniai SUITSUPPLY
Pikė/marsela Black Tie marškiniai
Klostuoti Black Tie marškiniai SUITSUPPLY
Klosuoti Black Tie marškiniai

Black Tie marškiniai nuo įprastų baltų marškinių taip pat skiriasi tam tikromis detalėmis:

 • Segami smeigėmis. Šių marškinių pirmos 4 ar 5 sagos (išskyrus apykaklės sagą) yra segami ne sagomis, o specialiomis smeigėmis (studs). Marškinius įprastomis sagomis vilkėti galite, tačiau, jeigu turite galimybę, rekomenduojama įsigyti tikruosius Black Tie marškinius.
 • Specialios dekoracijos ties krūtine. Black Tie marškiniai ties krūtine turi vieną iš dviejų specialių dekoracijų: reljefinio paviršiaus marsela/pikė (marcella/pique) arba vertikalias klostes (pleated front).
 • Papildomas medžiagos sluoksnis ties krūtine. Tam, kad marškiniai nepersišviestų, jų priekyje yra papildomas medžiagos sluoksnis, papuoštas viena iš aukščiau paminėtų dekoracijų.
 • Rankogaliai su sąsagomis. Black Tie marškinių rankogaliai visuomet turi būti segamo ne sagomis, o sąsagomis.

Nors pagal aprangos protokolą marškinių apykaklė turėtų būti tik klasikinė, tačiau dabartiniu metu yra leidžiamos ir apykaklės su sparneliais (wing collar).

Batai

Juodi lakuotos odos black tie oksfordai LOAKE
Lakuotos odos oksfordai
Tamsiai mėlyni aksominiai loaferiai Church's CHURCH’S
Aksominiai loaferiai
Juodi lakuotos odos opera pumps SHIPTON AND HENEAGE
Lakuotos odos Opera Pumps
Juodi black tie oksfordai LOAKE
Oksfordai su nosies apsiuviu

Prie Black Tie aprangos kodo galite rinktis vieną iš keturių batų porų:

 • Juodi, lakuotos odos oksfordai. Populiariausias ir universaliausias batų modelis, kuris tiks renginiams, vykstantiems tiek lauke, tiek patalpose.
 • Aksominiai loaferiai. Šiuos batus galite rinktis tuomet, jei Black Tie renginys vyksta uždarose patalpose.
 • Juodi, lakuotos odos loaferiai (opera pumps). Stilingas ir drąsus sprendimas tiems, kuriems lakuotos odos oksfordai yra per daug nuobodūs.
 • Juodi oksfordai su nosies apsiuvu. Black Tie batais gali tapti ir įprasti juodi oksfordai su nosies apsiuvu, su sąlyga, kad jie bus idealiai nublizginti.

Liemenė arba kamerbandas (cummerbund)

Black Tie liemenė SUITSUPPLY
Black Tie liemenė
Black Tie kamerbandas CHARLES TYRWHITT
Black Tie kamerbandas

Po švarku galite dėvėti vieną iš dviejų papildomų aksesuarų – liemenę arba kamerbandą (cummerbund).

Black Tie liemene yra šiek tiek kitokia, nei tradicinė – ji yra gerokai daugiau iškirpta bei kartais turi iš natūralaus ar dirbtinio šilko ar satino prisiūtus atvartus. Liemenės spalva turėtų būti tokia pati kaip ir švarko, todėl rekomenduojama jas pirkti pilname Black Tie komplekte. Liemenės atvartai taip pat turėtų būti iš tos pačios medžiagos kaip ir švarko.

Šiltojo sezono metu, kuomet oras gali būti kiek per karštas, liemenę galite pakeisti įdomesniu ir retesniu aksesuarų – kamerbandu. Tai iš natūralaus ar dirbtinio šilko arba satino pasiūta plati juosta, kuri yra juosiama aplink liemenį. Jos priekyje yra nedidelės horizontalios klostės, kurios gali būti arba kaip mažos kišenės, arba jų imitacija.

Svarbi detalė – kamerbandas turėtų būti pasiūtas iš tos pačios medžiagos kaip ir švarko atvartai, todėl turėkite tą omenyje, jei nuspręsite šį aksesuarą įsigyti.

Nors anksčiau liemenė arba kamerbandas buvo privalomi Black Tie aprangos kodo elementai, tačiau dabar jų galite ir nedėvėti – tai jūsų asmeninis pasirinkimas.

Peteliškė

Black Tie peteliškė SUITSUPPLY
Black Tie peteliškė

Nepriklausomai nuo jūsų pasirinkto Black Tie švarko spalvos prie jo reikėtų ryšėti juodos spalvos peteliškę. Idealiu atveju ji turėtų būti iš tos pačios medžiagos, kuria yra papuošti švarko atvartai, dažniausiai – iš natūralaus ar dirbtinio šilko arba satino. Jei norite sukurti papildomo akcento, tuomet galite pasirinkti juodą peteliškę, turinčią subtilius, reljefinius raštus.

Kita svarbi peteliškės detalė – ji turėtų būti surišama rankomis (self–tie). Iš anksto surištos (pre-tied) peteliškės Black Tie aprangos kodui nėra tinkamos.

Kojinės

Black Tie kojinės SUITSUPPLY
Juodos šilkinės kojinės

Prie Black Tie aprangos kodo reikėtų mūvėti plonas, kelnių spalvos šilkines ar merserizuotos medvilnės kojines. Įprastos medvilninės kojinės neatrodys taip prabangiai ir nederės prie formalios Black Tie aprangos.

Kojines taip pat rinkitės ilgesnes, iki kelių, kad jos nenusmuktų ir sėdint nepasimatytų jūsų nuogos blauzdos.

Sąsagos ir smeigės

Black Tie marškinių sąsagos PRADA
Marškinių sąsagos
Black Tie marškinių smeigės OX & BULL
Marškinių smeigės

Kadangi Black Tie aprangos kodui skirti marškiniai neturi dalies sagų, tai jų susegimui yra naudojamos sąsagos (rankogaliams susegti) ir smeigės (vietoj paprastų marškinių sagų).

Jos nebūtinai turi būti iš vieno komplekto, tačiau turi derėti tiek tarpusavyje, tiek su visa likusia Black Tie apranga. Nepamirškite naudoti tos pačios spalvos metalą – jeigu sąsagos yra puoštos sidabrinės spalvos metalu, tuomet ir smeigės turėtų būti tokios pačios.

Švarko nosinaitė/fantazija

Black Tie balta šilkinė nosinaitė SUITSUPPLY
Balta švarko nosinaitė

Dar vienas labai svarbus Black Tie aprangos elementas yra švarko nosinaitė dar kitaip vadinama fantazija, kuri yra kišama į švarko išorinę švarko kišenę, esančia ties krūtine.

Švarko nosinaitė nėra privalomas, tačiau labai rekomenduotinas aksesuaras, kurio dėka savo Black Tie ansambliui suteiksite išbaigtumo bei papildomo akcento.

Butonierė (boutonniere)

Black Tie balta butonierė M&S SCHMALBERG
Balta butonierė
Black Tie raudona butonierė M&S SCHMALBERG
Raudona butonierė

Butonierė yra natūralus gėlės žiedas arba dirbtinė jo alternatyva, kuri yra segama į švarko atvartą. Tai nėra privalomas Black Tie aprangos elementas, tačiau ją įsisegę tikrai išsiskirsite iš visos vyrų minios. Ypač, šiais laikais, kuomet butonierę segantį vyrą pamatysite labai retai.

Jei nusprendėte įsisegti tikros gėlės žiedą, tuomet rinkitės vieną iš šių keturių:

 • Baltas ar raudonas gvazdikas.
 • Rugiagėlė.
 • Rožė.
 • Gardenija.

O ką jūs manote apie Black Tie aprangos kodą? Ar yra tekę sudalyvauti tokiame renginyje? O gal dar tik ruošiatės? Būtinai pasidalinkite savo pastebėjimais ar klausimais komentarų skiltyje žemiau.


4 komentarai

 1. Sveiki, straipsnyje esančiose foto kaip pavyzdys yra pateiktas tiesiog juodos spalvos švarkas (bent taip atrodo iš foto) tai ar nebus grubus nusižengimas ateiti tiesiog su juodos spalvos kostiumu? Ar tamsiai mėlynu?

  1. Algirdas Gricius Vyro Stilius
   Algirdas Gricius
   Prieš 8 metai

   Sveikas, Tomai. Straipsnyje yra pateiktas ne tiesiog juodos spalvos, o būtent smokingo švarkas. Kuo jis skiriasi nuo paprastų švarkų yra taip pat paminėti.

   Jeigu aprangos kode yra nurodyta „Black Tie”, tuomet nei juodas, nei tamsiai mėlynas kostiumas netinka – yra privaloma ateiti su smokingu. Nors dabar didelė dauguma vyrų ar moterų nelabai supranta ir paiso aprangos kodų, tačiau tai nereiškia, jog reikėtų lygiuotis į juos.

 2. Domina žalio languoto kostiumo kaina?

  1. Algirdas Gricius Vyro Stilius
   Algirdas Gricius
   Prieš 7 metai

   Sveiki, Andriau,

   Kostiumų, kaip ir kitų prekių, nepardavinėju. Žalias languotas kostiumas buvo pardavime ankstesnėje Suitsupply kolekcijoje – dabar jo jau nėra.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *