Kaip derinti spalvas aprangoje

Išmokite derinti skirtingas spalvas savo aprangoje

Spalvų derinimas aprangoje vieniems yra savaime suprantamas procesas, kai tuo tarpu kitiems – nemažas iššūkis. Gera žinia antrajai grupei žmonių yra ta, kad derinti spalvas aprangoje gali išmokti visi ir tai tikrai nėra joks ypatingas sugebėjimas, kurį turi tik stilistai ar dizaineriai.

Naudodamiesi paprastomis taisyklėmis ir gairėmis, spalvas derinti tarpusavyje galite išmokti ir jūs. Žinodami, kaip viskas veikia, galėsite nesunkiai įgytas žinias pritaikyti savo aprangoje ir sukurti stilingai atrodančius ansamblius.

Spalvų ratas

Spalvų ratas

Spalvų ratą sugalvojo genialusis britų fizikas ir matematikas Isaac Newton. Jis sudėliojo spalvas į apskritimą tokia tvarka, kad joms greit besisukant šios susilieja ir žmogaus akis mato tik baltą spalvą.

Spalvų rate yra:

  • Pirminės spalvos – mėlyna, geltona ir raudona.
  • Antrinės spalvos – oranžinė, žalia ir violetinė, kurios yra gaunamos sumaišius pirmines spalvas.
  • Tretinės spalvos – raudona-oranžinė, geltona-oranžinė, geltona-žalia, mėlyna-žalia, mėlyna-violetinė, raudona-violetinė, kurios yra gaunamos sumaišius šalia esančias pirminę ir antrinę spalvas.

Kiekviena iš šių 12 spalvų turi:

  • Šešėlį, kuris yra gaunamas maišant pasirinktą spalvą su juoda spalva.
  • Toną, kuris yra gaunamas maišant pasirinktą spalvą su pilka spalva.
  • Šviesą, kuri yra gaunama maišant pasirinktą spalvą su balta spalva.

Spalvos taip pat priklauso arba šaltų, arba šiltų spalvų grupei.

Spalvų derinimas tarpusavyje

Spalvas tarpusavyje galima derinti naudojant septynias pagrindines spalvines schemas. Kad būtų paprasčiau, visuose pavyzdžiuose mėlyna spalva bus naudojama kaip pagrindinė spalva. Suprantama, kad visas schemas galite taikyti bet kuriai iš 12 spalvų, tokiu būdu gaunant visai kitas spalvines kombinacijas.

1. Monochromatinių spalvų derinimas

Monochromatinių spalvų derinimas Monochromatinės spalvos
Tamsiai mėlynas languotas švarkas SUITSUPPLY
Tamsiai mėlynas švarkas
Mėlyni džinsai AMI
Mėlyni džinsai
Šviesiai mėlyni marškiniai SUITSUPPLY
Šviesiai mėlyni marškiniai

Šioje schemoje yra derinami skirtingi tos pačios spalvos atspalviai naudojant šešėlį, toną ar šviesą. Kitaip tariant, viena pasirinkta spalva yra maišoma su juoda, pilka arba balta spalva ir gauti atspalviai yra derinami tarpusavyje.

Populiariausios spalvos, kurios yra derinamos pagal šią schemą yra mėlyna ir pilka. Tokiu būdu spalviškai suderinta apranga, dažniausiai, ir yra vadinama pagal tai, kokia spalva buvo panaudota: pavyzdžiui, blue-on-blue arba grey-on-grey.

2. Panašių spalvų derinimas

Panašių spalvų derinimas Panašios spalvos
Tamsiai mėlynas švarkas SUITSUPPLY
Mėlynas švarkas
Mėlynai žalios kelnės J.CREW
Mėlynai žalios kelnės
Mėlynai violetiniai marškiniai HUGO BOSS
Mėlynai violetiniai marškiniai

Panašiomis yra vadinamos trys viena šalia kitos rate esančios spalvos. Kadangi spalvos yra panašios, tai jos viena su kita nekontrastuoja ir atrodo labai harmoningai, todėl jas yra pakankamai lengva derinti aprangos deriniuose.

Pagal šią spalvų schemą galite derinti skirtingas aprangos dalis tarpusavyje – švarką, marškinius, kelnes – bei jas papildančius aksesuarus – kojines, kaklaraištį ar švarko nosinaitę. Pagrindinėms aprangos dalims spalvas parinkite kiek tamsesnes ar labiau pastelines, o aksesuarus galite naudoti ir ryškesnius.

3. Priešingų spalvų derinimas

Priešingų spalvų derinimas Priešingos spalvos
Tamsiai mėlyni džinsai NUDIE JEANS
Tamsiai mėlyni džinsai
Šviesiai rudi batai LOAKE
Šviesiai rudi batai
Pilkas megztinis atlenkiamu kaklu JAMIESON’S
Pilkas megztinis atlenkiamu kaklu

Priešingomis (complimentary) spalvomis yra vadinamos viena priešais kitą rate esančios spalvos. Tokia kombinacija yra ne tik ypač ryški, tačiau taip pat ir pabrėžia abi šias spalvas, todėl jas aprangoje derinti reikėtų itin atsargiai.

Lengviausiai šias spalvas suderinsite tuomet, jei vieną iš jų pasirinksite kaip pagrindinę, o kitą – kaip akcentą. Žinoma, galite priešingų spalvų vilkėti ir dvejus drabužius, tačiau tuomet jūsų ansamblis bus ypač ryškus bei išsiskiriantis, tad turėkite omenyje, kad dėmesį į save tikrai atkreipsite.

4. Panašių priešingų spalvų derinimas

Panašių priešingų spalvų derinimas Priešingos panašios spalvos
Tamsiai mėlynas švarkas SUITSUPPLY
Tamsiai mėlynas švarkas
Oranžinis dryžuotas kaklaraištis SUITSUPPLY
Oranžinis kaklaraištis
Geltona raštuota švarko nosinaitė CALABRESE 1924
Geltona raštuota švarko nosinaitė

Pagal šią schemą yra derinamos trys spalvos: pasirinkta ir jai priešingos spalvos dvi gretimos spalvos. Ši kombinacija labai panaši į prieš tai buvusią, tik skirtumas tas, jog čia prie pagrindinės spalvos galima papildomai priderinti dvi, priešingoje pusėje esančias, panašias spalvas.

Ši schema geriausiai tinka tuomet, kai norite suderinti du ryškesnius aksesuarus ir norite, kad jie vienas kita subtiliai papildytų. Puikus pavyzdys galėtų būti kaklaraiščio ir švarko nosinaitės tarpusavio derinimas.

5. Spalvų trikampio derinimas

Spalvų trikampio derinimas Spalvų trikampis
Tamsiai mėlynas švarkas SUITSUPPLY
Tamsiai mėlynas švarkas
Geltonos čino kelnės ZANELLA
Geltonos kelnės
Raudona raštuota švarko nosinaitė SHIBUMI FIRENZE
Raudona raštuota švarko nosinaitė

Spalvų trikampį sudaro trys vienodai viena nuo kitos nutolusios spalvos. Kadangi atstumai tarp jų spalvų rate yra gerokai didesni, tai ir derinti jas tampa sunkiau, nes šios spalvos ypač stipriai viena nuo kitos skiriasi.

Nors panaudoti visas tris spalvas pagrindinėms aprangos dalims ir įmanoma, tačiau kur kas lengviau bus, jei tai darysite tik su dviem spalvomis, o trečiąją panaudosite pasirinktam aksesuarui, pavyzdžiui, kaklaraiščiui, švarko nosinaitei ar kojinėms.

6. Spalvų stačiakampio derinimas

Spalvų stačiakampio derinimas Spalvų stačiakampis
Mėlynas kostiumas SUITSUPPLY
Mėlynas kostiumas
Violetiniai marškiniai CANALI
Violetiniai marškiniai
Šviesiai rudi oksfordai LOAKE
Šviesiai rudi batai
Geltonas raštuotas kaklaraištis BROOKS BROTHERS
Geltonas kaklaraištis

Spalvų stačiakampio schemoje yra derinamos dvi panašios spalvos su dvejomis joms priešingomis spalvomis, esančiomis kitoje rato pusėje. Kadangi šioje kombinacijoje yra naudojamas net keturios spalvos, tai jas aprangoje derinti reikėtų ypač atsargiai.

Kurdami aprangos derinius pagal stačiakampio spalvų schemą pagrindinėms aprangoms dalims pasirinkite ne daugiau dviejų spalvų, o likusias spalvas naudokite akcentams bei kitoms nedidelėms bei subtilioms detalėms.

7. Spalvų kvadrato derinimas

Spalvų kvadrato derinimas Spalvų kvadratas
Tamsiai mėlynas kostiumas SUITSUPPLY
Tamsiai mėlyna kostiumas
Rožiniai marškiniai SUITSUPPLY
Rožiniai marškiniai
Žalias raštuotas kaklaraištis BROOKS BROTHERS
Žalias kaklaraištis
Oranžinė raštuota švarko nosinaitė BROOKS BROTHERS
Geltona švarko nosinaitė

Labai panaši schema į stačiakampę, tik skirtumas tas, kad gretimos spalvos yra paslinktos per vieną spalvą toliau, kas reiškia, kad tarp visų keturių spalvų yra maksimalus, kiekvieną jų išryškinantis, kontrastas.

Dėl šios priežasties, kurdami aprangos kombinacijas pagal šią schemą, pradžioje pasirinkite tik vieną dominuojančią spalvą, o visas kitas naudokite kaip nežymius, vos matomos akcentus. Situacija taip pat taps gerokai lengvesnė, jeigu naudosite šviesesnes, pastelines spalvas.

O kaip jūs derinate spalvas aprangoje? Mėgstate neutralias, per daug į akį nekrentančias spalvas, ar drąsiai eksperimentuojate, naudodami ryškius aprangos akcentus? Pasidalinkite savo nuomone bei pastebėjimais komentarų sekcijoje žemiau.


Komentarų nėra

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *