Vyriškų švarkų modeliai

Kuo vieni vyriškai švarkai skiriasi nuo kitų

Nors iš pirmo žvilgsnio jie galbūt ir atrodo vienodi, tačiau vyriški švarkai gali ženkliai skirtis tarpusavyje ne tik spalvomis ar medžiagomis, iš kurių jie yra pasiūti, tačiau ir savo savybėmis, konstrukcija bei detalėmis.

Vyriškus švarkus galima skirstyti pagal šešias pagrindines kategorijas, kurios apsprendžia švarko išvaizdą, tinkamumą sezonui, formalumą bei patogumą. Žinodami šias kategorijas galėsite gerokai lengviau išsirinkti jums tinkantį bei patinkantį švarką.

1. Švarko konstrukcija

Išoriškai nematoma, tačiau didžiausią įtaką švarkui daranti sudedamoji dalis. Būtent nuo konstrukcijos priklauso tai, kaip švarkas gulės vilkimas, jo ilgaamžiškumas ir, žinoma, kaina.

Pilna bortuotė (full canvas) – švarkas, pasiūtas pagal šią konstrukciją, turi laisvai krentančią bortuotę (papildomi medžiagos sluoksniai, esantys tarp išorinės medžiagos ir pamušalo). Kadangi ji nėra pritvirtina prie pagrindinės medžiagos, tai švarkas gražiau krenta, geriau „kvėpuoja”, prisitaiko prie jūsų kūno formų ir ilgiau tarnauja. Pilnos bortuotė – laiko ir meistriškumo reikalaujantis procesas, todėl šią konstrukciją turintys švarkai kainuoja daugiausiai.

Pusinė bortuotė (half canvas) – tarpinis variantas tarp pilnos ir klijuotos bortuotės, kuomet viršutinė jos dalis krenta laisvai, o apatinė – paklijuota. Optimalus variantas, renkantis tarp kainos ir kokybės, kurio dėka galėsite įsigyti gerą švarką už gerą kainą.

Klijuota bortuotė (fused) – prasčiausios kokybės švarko modelis, kuomet visa jo bortuotė yra klijuojama prie medžiagos. Nors šie švarkai ir kainuoja mažiausiai, tačiau tarnauja trumpai, yra nepatogūs ir prasčiau gariną drėgmę, todėl juos vilkėdami greičiau suprakaituosite.

Be bortuotės (unconstructed) – ši konstrukcija dažniausiai naudojama švarkuose, skirtuose šiltajam sezonui. Šis švarkai iš vis neturi jokios bortuotės, arba jos turi labai minimaliai, todėl savo išvaizda labiau primena marškinius, nei klasikinį švarką. Nors jie ir neturi švarkui būdingos struktūros, tačiau yra ypač patogus ir lengvi, todėl puikiai tinka laisvalaikiui.

2. Švarko sagstymas

Vyriškus švarkus, pagal tai kaip jie yra sagstomi, galima suskirstyti į dvi grupes – vienaeilius ir dvieilius. Kiekviena šių grupių, savo ruožtu, papildomai gali būti skirstoma pagal tai, kiek švarkas turi sagų iš viso, bei kiek jų yra naudojama užsegimui.

Vienaeilis švakas

Juodas vienaeilis smokingo švarkas SUITSUPPLY
Vienos sagos švarkas
Mėlynas languotas vienaeilis švarkas SUITSUPPLY
Dviejų sagų švarkas
Pilkas vienaeilis švarkas SUITSUPPLY
3-roll-2 švarkas
Tamsiai pilkas vienaeilis švarkas HUGO BOSS
Trijų sagų švarkas

Vieną sagų eilę turintys švarkai dar kitaip yra vadinami vienborčiais (single-breasted). Kaip pavadinimas ir nusako, šis švarkas turi vieną eilę sagų, kurių būna nuo 1 iki 3, o užsegimui naudojamos 1 arba 2 sagos.

Vienos sagos švarkasBlack Tie aprangos kodui skirti švarkai visuomet turi vieną sagą ir ja yra užsegami. Įprastus švarkus, turinčius vieną sagą, pamatysite gerokai rečiau. Dažniausiai tai bus greitosios mados sprendimai, siekiant sukurti kažką įdomaus ir naujo. Kadangi saga yra tik viena, tai ji ir yra segama.

Dviejų sagų švarkas – tai populiariausias švarko modelis, kurį surasite kiekvienoje vyriškų drabužių parduotuvėje. Šis švarkas turi dvi sagas, kurių segama yra tik viršutinė. Apatinė saga visuomet turėtų likti neužsegta.

3-roll-2 švarkas – stilingas tačiau retai sutinkamas švarko modelis, turintis tris sagas, kurių viena, viršutinė pasislepia po atvartu. Vilkint šį švarką užsegti reikėtų tik vidurinę sagą, o apatinę ir viršutinę palikti atsegtas.

Trijų sagų švarkas – šis modelis yra panašus į 3-roll-2, tačiau čia viršutinė saga taip pat gali būti segama, nes švarko atvartai pradeda linkti virš jos. Taigi, šiame modelyje visuomet reikėtų, užsegti vidurinę sagą, jeigu norite – viršutinę ir niekuomet – apatinės.

Dvieilis švarkas

Pilkas dvieilis švarkas SUITSUPPLY
Šešių sagų 6×2 švarkas
Šviesiai rudas dvieilis švarkas SUITSUPPLY
Keturių sagų 4×2 švarkas

Šio modelio švarkas dar kitaip yra vadinamas dviborčiu (double-breasted). Šis švarkas turi dvi eiles sagų, kurių dažniausiai būna 6 arba 4, o užsegimui yra naudojama 1 saga. Šio modelio švarkai apibūdinami dviem skaičiais – pirmasis nurodo sagų kiekį, o antrasis – kuri iš jų yra segama.

Šešių sagų 6×2 švarkas – tai populiariausias dvieilių švarkų modelis, turintis 6 sagas – po 3 kiekvienoje pusėje. Viršutinė saga nėra segama, nes ji yra kiek toliau ir jai net nėra išskirtos kilpos. Užsegti reikėtų vidurinę sagą, o apatinę palikti atsegtą. Dar retesnė šio švarko versija – 6×1, kuomet segama yra tik apatinė saga.

Keturių sagų 4×2 švarkas – mažiau populiarus dvieilio švarko variantas, kuris turi 4 sagas. Segama yra tik viršutinė saga, o apatinė paliekama atsegta. Ypač reta šio švarko versija – 4×1, kuomet segama apatinė saga, o viršutinė – paliekama atsegta.

3. Švarko atvartai

Iškirpti notch atvartai Įkirpti (notch) atvartai
Smailėjantys peak atvartai Smailėjantys (peak) atvartai
Šaliko shawl atvartai Šaliko (shawl) atvartai

Vyriški švarkai yra siuvami naudojant vieną iš šių atvartų stilių – įpjauti notch, smailėjantys peak ir šaliko shawl. Atvartų ilgis, plotis ir detalės gali skirtis, tačiau pati išvaizda bus viena iš šių trijų.

Atvartai – ne tik švarko stiliaus ar išvaizdos dalis, tačiau ir sufleris, padedantis parinkti tinkamą kaklaraiščio plotį – kuo platesni atvartai, tuo platesnis turėtų būti ir kaklaraištis.

Įkirpti (notch) atvartai – populiariausias švarkų atvartų stilius, kurį turi dauguma vienaeilių švarkų. Šie atvartai yra pakankamai formalūs kostiumams ar švarkams, tačiau netinkami smokingui. Tikras smokingo švarkas turi būti su smailėjančiais arba šaliko atvartais.

Smailėjantys (peak) atvartai – šie atvartai yra skiriamasis dvieilių švarkų bruožas. Beveik visi jie yra siuvami būtent su šio modelio atvartais, suteikiančiais švarkams papildomo stiliaus ir formalumo.

Šaliko (shawl) atvartai – šio tipo atvartus dažniausiai pamatysite smokingo švarkuose. Atvartai taip vadinami, nes jie atrodo panašiai kaip šalikas permestas per švarko priekį. Smokingo švarkuose esantys šio tipo atvartai dažniausiai yra siuvami iš dirbtinio ar natūralaus šilko.

4. Švarko pečiai

Natūralūs švarko pečiai Natūralus (natural, unpadded) pečiai
Dalinai kietinti švarko pečiai Dalinai kietinti (lightly padded) pečiai
Pilnai kietinti švarko pečiai Pilnai kietinti (structured) pečiai

Švarko pečiai, pagal tai kiek daug ar mažai juose yra įdėta pakietinimo, yra skirstomi į tris kategorijas: natūralus, dalinai kietinti ir pilnai kietinti.

Natūralus (natural, unpadded) – tai pečiai, kurie neturi jokio pakietinimo arba jo turi visiškai minimaliai. Tokio švarko pečių linija yra labai nuožulni ir švelniai pereinanti į rankovę. Šis pečių tipas dažniausiai naudojamas patogiuose laisvalaikio švarkuose ar vasariniuose kostiumuose.

Dalinai kietinti (lightly padded) – šio modelio švarko pečiai turi pakietinimą, suteikiantį jiems daugiau formos bei struktūros. Tai populiariausias pečių modelis, kurį rasite beveik visuose klasikiniuose kostiumuose. Puikiai tinka verslo aplinkai, kadangi pečiai ir pats švarkas turi daugiau formos ir struktūros.

Pilnai kietinti (structured) – labiausiai formalus švarko pečių variantas. Pečiai yra pilnai kietinti, todėl tarp jų ir rankovės susidaro labiau statmenus (beveik 90 laipsnių) kampas, kas padeda sukurti griežtą ir ypač formaliai bei vyriškai atrodantį siluetą.

5. Švarko skeltukai

Švarkas su dviem skeltukais BROOKS BROTHERS
Švarkas su dviem skeltukais
Švarkas su vienu skeltuku BROOKS BROTHERS
Švarkas su vienu skeltuku
Švarkas be skeltukų BROOKS BROTHERS
Švarkas be skeltukų

Skeltukais (vents) yra vadinami švarko nugaroje ar šonuose esantys įkirpimai, kurių gali būti du, vienas arba apskritai nebūti.

Du skeltukai – vyriški švarkai su dviem skeltukais yra vieni populiariausių Europoje – modernūs, stilingi ir tinkantys daugeliui vyrų. Pasiūti švarką, turinį du skeltukus, užtrunka ilgiau ir kainuoja daugiau, todėl dažniausiai du skeltukus galima pamatyti individualiai siūtuose ar aukštesnės kokybės švarkuose.

Vienas skeltukas – vieno skeltuko vyriški švarkai yra ypač populiarūs JAV bei greitosios mados pasiūloje. Tai kiek labiau konservatyvus švarko modelis, kuris labiau tiks vyresnio amžiaus žmonėms.

Be skeltuko – elegantiškas ir išskirtinis, tačiau tuo pačių mažiausiai patogus švarko variantas, skirtas išskirtinai Black Tie aprangos smokingo švarkams. Šiais laikais sutinkamas ypač retai.

6. Švarko kišenės

Uždėtinės švarko kišenės Uždėtinės kišenės
(patch pockets)
Švarko kišenės su antkišeniais Įleistos kišenės su antkišeniais
(flap pockets)
Įpjautinės švarko kišenės Įleistos kišenės
(jetted pockets)

Priekinėje švarko dalyje, ties juosmeniu esančios švarko kišenės būna trijų pagrindinių stilių: uždėtinės, įleistos su antkišeniais arba įleistos.

Uždėtinės kišenės (patch pockets) – šio tipo kišenės yra sukuriamos prie švarko medžiagos prisiuvant medžiagos gabalą – lopą (patch). Tai
labiausiai kasdienis švarko kišenių variantas, kurį dažniausiai pamatysite laisvalaikio švarkuose, kuriuos galima įsigyti atskirai be kostiumo.

Įleistos kišenės su antkišeniais (flap pockets) – tai įleistos į švarko vidų kišenės, turinčios taip vadinamus antkišenius (flaps). Tai populiariausias švarko kišenių modelis, kuris naudojamas tiek kostiumuose, tiek laisvalaikio švarkuose.

Įleistos kišenės (jetted pockets) – tai į švarko vidų įleistos kišenės, neturinčios antkišenių. Stilingas ir labiau formalus kišenių variantas, kurį dažniausiai galima pamatyti smokingo švarkuose arba Italijos siuvėjų kurtuose kostiumuose.

O kokius švarkus mėgstate jūs? Ar turite savo spintoje ką nors išskirtinio, kas čia nebuvo aprašyta? Pasidalinkite savo pastebėjimais ir nuomone komentarų skiltyje žemiau.


16 komentarų

  1. Turiu ir deviu 2 sagu klasikini svarka. Ji deviu laisvalaikiu, bare, klube, renginy, su dzinsais ir su marskineliais (maike) po juo. Dazniausiai jo nesegu nei stovint nei vaikstant, ir tikrai puikiai taip atrodo, geriau nei uzsegtas. O cia perskaiciau, kad butina segt, ar tikrai butina?

    1. Algirdas Gricius Vyro Stilius
      Algirdas Gricius
      Prieš 10 metų

      Sveikas Romai,

      90% atvejų atsakymas iš tikrųjų yra labai paprastas. Jeigu dėvi tau gerai tinkantį švarką, jis visuomet gražiau atrodys užsegtas. Gerai pasiūtas švarkas būtent ir yra siuvamas taip, kad gražiausiai kristų tuomet, kai yra užsegtas.

      Žinoma, galima surasti keletą „bet”:

      1. Švarką netgi rekomenduojama vilkėti atsegtą, jeigu jis dėvimas su 3 dalių kostiumu. Tuomet bus matoma liemenė ir bendras vaizdas bus kur kas gražesnis.

      2. Kuomet švarkas yra derinamas su laisvalaikio stiliaus apranga jis taip pat gali būti paliktas atsegtas.

      3. Yra daug judama, tuomet kur kas patogiau bus švarką atsisegti.

  2. Turiu mėlyną neoficialios išvaizdos švarką, kuris nusipirkus atrodė gražiai, tačiau po kurio laiko pastebėjau, kad nugaros apačia atvėpus (ties skeltuku) ir kaip spyglys toks atrodo. Niekaip neišsilygina. Teks vežti į siuvyklą, gal ką nors padarys. Gal kam buvo tokia problema?

    1. Algirdas Gricius Vyro Stilius
      Algirdas Gricius
      Prieš 10 metų

      Manau, kad į šį klausima geriausiai galėtų atsakyti siuvykloje dirbantys žmonės. Tik nepamiršk jų paklausti 🙂

  3. Gal kam aktualu ar įdomu. Buvau siuvykloj, sakė, kad trikotažas išsitampė nuo sėdėjimo. Galima rimtai taisyt, bet ir vėl bus tas pats. Sukabino skeltuko apačią siūlais (nieko nesimato) ir gariniu lygintuvu per medžiagą kelias sekundes palygino. Jei vėl taip bus, tai sakė palygint, galima ką nors sunkaus uždėt palaikyt, 🙂

    1. Algirdas Gricius Vyro Stilius
      Algirdas Gricius
      Prieš 10 metų

      Na va, štai ir atsakymas, kodėl sėdint darbe švarką reikia nusivilkti ir pasikabinti 🙂

  4. Prie sio straipsnio tiktu ir kaklaraisciu bei fantaziju derinimo patarimai.
    Kaip derinti prie svarko fantazija? daznai jas dedu kaip rysku akcenta be kaklaraiscio ne oficialiouose renginiuose.

    1. Algirdas Gricius Vyro Stilius
      Algirdas Gricius
      Prieš 9 metai

      Sveikas, Mindaugai,

      Manau, kad tai tikrai įdomi tema. Ypač dabar, kuomet yra vasara – vestuvių sezonas.

      Tačiau, kol straipsnio šia tema dar nėra, reikėtų žinoti vieną paprastą taisyklę – fantazija neturi būti tokia pati kaip kaklaraištis, tačiau turi prie jo derėti. Šiek tiek kitokios spalvos ar rašto, tačiau tikrai ne tokia pati kaip kaklaraištis.

      1. ačiū už atsakymą.
        Turiu dar pora klausimų.
        Kada reikėtu rinktis ligiai sulankstytą fantaziją, o kada kampuotą?
        Kur Lietuvoje galima įsigyti plačios formos peteliškę ir prie kokio stiliaus švarko ją rekomenduojate dėtis?

        1. Algirdas Gricius Vyro Stilius
          Algirdas Gricius
          Prieš 9 metai

          Štai čia labai geras video, kada ir kaip galima lankstyti nosinaitę.

          Dėl peteliškės. Manau, kad arba esi „peteliškinis” žmogus arba ne. Asmeniškai aš ją ryšėčiau tik Black Tie ar White tie renginio metu. Visais kitais atvejais aš pasirinkčiau tik kaklaraištį. Taigi, šiuo klausimu nelabai ką galiu patarti 🙂

  5. ačiū už pgalbą.
    Kur galima įsigyti nestandartinę peteliškę (bow-tie large) ?

    1. Algirdas Gricius Vyro Stilius
      Algirdas Gricius
      Prieš 9 metai

      Mindaugai, kaip ir minėjau, apie peteliškes nieko neišmanau, tad tikrai negaliu patarti, kur jų galima įsigyti. Šiuo klausimu, manau, geriausia būtų bendrauti su google 🙂

  6. Sveiki, isigijome dviejų skeltukų švarką. Skeltukų galiukai yra susiųti. Logiška būtų mąstyti, kad jie turetų būti palaidi, norejome išardyti tuos susiuvimus, bet iškilo klausimas ar reikia? (nes jie susiųti pakabkamai tvirtai 🙂 Tai ir iškilo mums dilema, ar reikia nuardyti, ar čia tokia mada :))

    1. Algirdas Gricius Vyro Stilius
      Algirdas Gricius
      Prieš 9 metai

      Būtinai nuardykite 🙂 Labai juokingai atrodo, kuomet vyrai vilki švarkus, kurių skeltukai nenuardyti. Be to, ir pats švarkas tuomet krenta kitaip ir neatrodo taip gražiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *